آموزش تعمیرات الکترونیک, الکترونیک

سری و موازی کردن باتری چیست: چگونس و چه کاربردی دارد

سری و موازی کردن باتری چیست،چگونس و چه کاربردی دارد

در بعضی از مدارات و دستگاه ها برای کار کردن نیاز به باتری دارند ممکن است دستگاه یا مدار با یک ولتاژ خاص یا جریان خاص کار کند ممکن است یک باتری با آن مشخصات نتوانید پیدا کنید اینجاست که یک روش بسیار کاربردی به وسط میاید بنام سری یا موازی کردن باتری پس اگر میخواهید با این روش آشنا شوید حتما تا انتهای مطلب را مطالعه کنید.

 

سری یا سریالی کردن باتری

اصطلاح سری کردن یا سریالی کردن باتری ها یعنی ولتاژ های باتری با یکدیگر جمع شده و ظرفیت یا همان جریان ثابت می ماند یعنی چه طوری با یک مثال ساده مسله را بهتر متوجه می شوید.فرض کنید دو تا باتری قلمی 3 ولتی داریم و هر باتری 1500 میلی آمپر جریان دارد.وقتی ما این باتری ها را سری میکنم یعنی ولتاژ خروجی که از باتری ها دریافت میکنیم 6 ولت یعنی 3+3 است ولی جریان یا ظرفیت ثابت است یعنی اگر ده تا باتری هم داشته باشیم جریان خروجی همان 1500 میلی آمپر است ولی ولتاژ ها باهم جمع میشوند.

 

چگونه باتری ها را سری کنیم

برای اینکار سر مثبت باتری اولی حالا فرقی ندارد چه ولتاژ چه ظرفیتی دارد را به سر منفی یا قطب منفی باتری دومی وصل کنید این برای زمانی است که دو باتری دارید ولی خوب هیچ تفاوتی ندارد حتی اگر ده تا باتری هم داشته باشید به همین صورت باید عمل کنید.در نهایت دو سر باتری که خالی هست قسمت های مثبت و منفی خروجی ما میشود.

روش سری کردن باتری-آی سی بِست

 

موازی کردن باتری

اصطلاح موازی کردن باتری ها دقیق برعکس سری کردن باتری هاست یعنی ولتاژ ها ثابت ولی جریان ها با یکدیگر جمع میشود همان  مثال دو باتری سه ولتی با ظرفیت 1500 میلی آمپر یکی جریان ها با هم جمع شده 3000 میلی آمپر و ولتاژ ها 3 ولت ثابت باقی میماند.از سری کردن باتری ها معمولا در ساخت پاور بانک ها جریان بالا زیاد استفاده میشود.

 

چگونه باتری را موازی کنیم

برای موازی کردن باتری کافیست قطب ها یا سر های مثبت به همدیگر و قطب های یا سرهای منفی بکدیگر وصل میکنیم که باعث میشود ظرفیت باتری ها با یک دیگر جمع شوند و ولتاژ ثابت بماند.

روش موازی کردن باتری-آی سی بِست

ترکیب موازی و سری باتری

گاهی اوقات هم نیازی داریم هم ولتاز بالا باشه هم ظرفیت که اینجاست از ترکیب باتری موازی و سری استفاده میکنیم که مانند روش های بالا عمل میکنیم.

 

تفاوت اتصال سری و موازی باتری

تفاوت سری و موازی کردن باتر های تنها در نوع اتصال قطب های منفی و مثبت است که در سری کردن افزایش ولتاژ داریم و در موازی افزایش جریان داریم.

 

شارژ کردن باتری های سری

برای شارژ باتری های سری یا سریالی باید یکم دقت به خرج دهید خروجی مثبت شارژر را به قطب مثبت یکی از باتری ها وصل کنید و قطب منفی همان باتری را به قطب مثبت باتری بعدی وصل کنید و همینطور ادامه دهید و سپس  منفی اخرین باتری به خروجی منفی دستگاه شارژر وصل کنید.

 

شارژ کردن باتری های موازی

برای شارژ کردن باتری های موازی باید ببیند ظرفیت چقدر است هر چه ظرفیت بالا باشد زمان بیشتری را باید صرف کنید.برای شارژ کردن باتری موازی هم کافیست ابتدا یک خروجی از قطب های مثبت باتری ها که به وصل شده بگیرید و همچینن از قسمت های منفی بگیرید و در آخر به مثبت و منفی شارژر وصل کنید و تمام

 

 

کلام اخر:برای سری و موازی کردن باتری شما از هر نمونه باتری چه قلمی معمولی ،لیتیوم و ….. استفاده کنید و هیچ محدودیت ندارد.و در اتصال قطب ها به یک دیگر حتما دقت کنید.

 

نوشته های مشابه

6 دیدگاه در “سری و موازی کردن باتری چیست: چگونس و چه کاربردی دارد

 1. گفت:

  با سلام
  بنده می خواهم یک پاور بانک بسازم با باتری های ۱۸۶۵۰
  من چهار تا از این باتری ها با مارک ها و برند های مختلف دارم
  آیا سری یا موازی کردن این باتری ها با برند ها و ظرفیت های مختلف مشکلی ایجاد خواهد کرد؟

  1. shoaeiadmin گفت:

   پاسخ : سلام ، برند و ظرفیت متفاوت ایرادی ندارد ولی باید ولتاژ باتری ها حتما یکسان باشند در غیر اینصورت نمیشه

 2. Mahdi گفت:

  سلام من وقتی باتری هارو سری میکنم باتری جرقه میزنه و میخواد اتش بگیره لطفا کمک کنید و بگین چطور حل میشه ممنون

  1. shoaeiadmin گفت:

   پاسخ ، با سلام اگر به صورت صحیح سری کرده باشید جرقه نباید بزند احتمالا یا باتری ها مشکل دارند و یا اشتباه سری میکنید.

 3. معراج گفت:

  از شما خیلی سپاسگزارم عالی بود (◍•ᴗ•◍)❤

  1. shoaeiadmin گفت:

   پاسخ:سلام ؛ ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *